Header Ads

Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezi Hakkında Bilgi

Kastamonu Ilgaz Dağı Kayak Merkezi Hakkında Bilgi

Batı Karadeniz Bölgesinde, Çankırı ve Kastamonu illeri sınırları içerisinde yer almaktadır. 1976 yılında Milli Park bölgesi olarak ilan edilmiştir. İğne yapraklı ağaçların hakim olduğu bir orman örtüsüne sahiptir. Karaçam, sarıçam ve göknar yaygın ağaç türleridir.

Ilgaz Kayak Merkezine Nasıl Gidilir?

Ankara tarafından gidecekseniz: Çankırı – Kastamonu yolunu kullanmanız gerekir. Kastamonu – Çankırı kavşağından (Ilgaz kavşağından) Kastamonu yönüne 30 km devam edin ve yolun solunda Ilgaz Dağı Milli Parkı girişinden girin, yol sizi yukarı doğru yaklaşık 2 km sonra kayak merkezinin telesiyej alt istasyonuna, tesisler bölgesine getirecek.

Batıdan, Bolu tarafından gidecekseniz: Gerede – Merzifon yolunu kullanmanız gerekiyor. Kastamonu Çankırı kavşağından (Ilgaz kavşağından) Kastamonu yönüne (sola) dönün. Ilgaz ilçesini geçin Kastamonu yönüne 30 km devam edin ve yolun solunda Ilgaz Dağı Milli Parkı girişinden girin, yol sizi yukarı doğru yaklaşık 2 km sonra kayak merkezinin telesiyej alt istasyonuna, tesisler bölgesine getirecek.

Doğudan, Merzifon tarafından gidecekseniz: Merzifon – Gerede yolunu kullanacaksınız. Kastamonu Çankırı kavşağından (Ilgaz kavşağından) Kastamonu yönüne (sağa) dönün. Ilgaz ilçesini geçin Kastamonu yönüne 30 km devam edin ve yolun solunda Ilgaz Dağı Milli Parkı girişinden girin, yol sizi yukarı doğru yaklaşık 2 km sonra kayak merkezinin telesiyej alt istasyonuna, tesisler bölgesine getirecek.

Ilgaz Kayak Merkezine En Yakın Havaalanı ve Mesafesi Nedir?

Ilgaz kayak merkezine en yakın havalimanı Kastamonu havalimanıdır. Şehir merkezine 10 km uzaklıktadır. Ilgaz kayak merkezi ile Kastamonu havalimanı arası yaklaşık 35 km’ dir. İstanbul ile Kastamonu arasında haftanın her gün doğrudan uçuş yapılmaktadır. Ankara Esenboğa Havalimanı ile Ilgaz arası mesafe yaklaşık 205 km ve 3 saattir. Ulaşım süresi aracınıza, yol durumuna, hava durumuna, gündüz-gece olmasına göre değişmektedir.

Ilgaz Kayak Merkezinde Kayak Sezonu Ne Zaman Başlar?

Ilgaz Dağı – Küre Dağları bölgesine kar yağışı Aralık ayı ortasında başlıyor ve Nisan ayı ortasına kadar devam ediyor. Buna göre kayak sezonu genelde Aralık ayı ortası ile mart ayı sonu arasında devam etmektedir.

Ilgaz Kayak Merkezinde Pist ve Telesiyej Durumu Nedir?


Ana pist telesiyej sistemi 2013 yılında yenilendi, pist ortasından geçen direkler pist dışına alındı. Kayak merkezinde 4 adet birbirine bağlantılı pist ve alıştırma sahası bulunmakta. Genel kullanım için 1 adet telesiyej, 2 adet teleski bulunmaktadır. Toplam kayma alanı 3800 m dir. Alıştırma sahası telesiyej alt istasyonuna yakın Türkiye Kayak Federasyonu Ilgaz Dağ Tesisleri yanında kayak dersi alanların ve kızakla kayan çocukların bulunduğu hafif eğimli, kısa ve küçük bir alan bulunmaktadır.

Kayak merkezinin yüksekliği deniz seviyesinden alt istasyon 1850 m. üst istasyon 1995 m. yüksekliktedir.

Ilgaz Kayak Merkezinde Konaklama Yerleri

Türkiye Kayak Federasyonu Ilgaz Dağ Tesisleri ( 75 yatak ), Ankara Üniversitesi ÖRSEM Tesisleri ( 220 yatak ), Tarım Bakanlığı Sosyal Tesisleri ( 80 yatak ), Jandarma Misafirhanesi, Türk Silahlı Kuvvetleri Kış Eğitim Merkezi ve Ferko Mountain Resort ( 800 yatak ) olmak üzere 6 konaklama tesisi bulunmaktadır.

Kastamonu Ilgaz Kayak Merkezinde kayak ekipmanları kiralamanın yanı sıra kayak ve snowboard dersi alarak bu spor dallarını öğrenme imkanınız bulunmaktadır.


Blogger tarafından desteklenmektedir.