Header Ads

Snowboard Bağlama Seçimi

SNOWBOARD BAĞLAMASI NASIL SEÇİLİR? 

Görevi
Snowboard bağlamalarının temel görevi boardunuzun ayağınızda güvenli bir biçimde kalmasını sağlamak ve vücudunuzdaki enerjiyi boardunuza aktarmaktır. Diğer bir görevi de kayma sırasında oluşan titreşimleri ve şokları bastırırarak yorgunluğu azaltmaktır. İyi bir bağlama bu görevleri yerine getirirken maksimum tepki, hassasiyet ve güvenlik sağlar. 

İşleyişi
Snowboard bağlamaları kayak bağlamalarının aksine düşme durumunda sizi board'dan ayırmaz. Her iki ayak da boarda sıkıca bağlı olduğu için düşme durumunda bacak ve eklemlerin garip açılarda zorlanması pek mümkün değildir. Bağlamalar boarda, board üzerinde (fabrika çıkışı) hazır bulunan bağlantı noktalarına vidalanarak tutturulur. Boardların çoğunda hazır bulunan bağlantı düzeni 4x4 adı verilen bir düzendir. Burton boardlarda ise 3-D adı verilen ayrı bir düzen bulunur. Bu bağlantı sistemleri sayesinde bağlama konumu, duruş genişliği ve açısı kolayca değiştirilebilir. 

Bağlama seçimini yapmadan önce board türünüzü (freestyle, freeride veya alpin) ve bu stile uygun ayakkabı (yumuşak, step-in veya sert) tipinizi belirleyin. Seçmiş olduğunuz ayakkabı türü ile uyumlu bir bağlama seçmelisiniz (örneğin yumuşak ayakkabı yumuşak bağlama ile kullanılır). 
Blogger tarafından desteklenmektedir.